No mango šķiedras gatavota biodzija. (Foto: Publicitātes foto)

Interesenti aicināti uz lekciju “Viedo materiālu koncepti un aktualitātes modes un dizaina industrijā”

Mode
2023. gada 29. martā 13:20 2023. gada 29. martā 13:20
  Pastaiga
2023. gada 3. aprīlī no plkst. 17.30  līdz 19.00 tiešsaistē notiks inovatīvo materiālu ekspertes un asociētās profesores Kristīnes Upeslejas lekcija “Viedo materiālu aktualitātes un koncepti modes un dizaina industrijās”, kurā aicināti piedalīties dizaineri, pasūtītāji, ražotāji, studējošie, mācībspēki, lietotāji un citi interesenti. Dalība lekcijā ir bez maksas. Šī būs pirmā izglītojošā lekcija iniciatīvas “Modes manifestācija 2023” pasākumu ietvaros.

Nākamās paaudzes materiālu izstrāde un pārnese ražošanā ir veids, kā modes un dizaina industrijai kļūt ilgtspējīgākai. Pasaules Resursu centrs (WRI- World Resources Institute) savā ziņojumā ir mudinājis palielināt ieguldījumu nākamās paaudzes materiālos, tostarp pārstrādātos, bioloģiskos, augu izcelsmes ādas un viedajos materiālos, jo tiem ir būtiska loma virzībā uz tāda globālā šķiedru pieprasījuma nodrošināšanu, kas nākotnē mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi.

Banāna šķiedra. (Foto: Publicitātes foto)

Kristīnes Upeslejas lekcija sniegs ieskatu par konceptiem un aktualitātēm viedo materiālu pasaulē. Inženierzinātnes atklājumi palīdz radīt ne tikai jaunus materiālus, bet arī maina veidu, kā tiek iegūtas izejvielas un nodrošināts ražošanas process. Jauni materiāli savukārt daļēji vai pilnībā maina dizaina procesu. Veidojas pieprasījums pēc tādām jaunām profesijām kā dizaina futūrists, audumu alķīmiķis, sintētisko materiālu biologs u.c. Kāda ir industriju kapacitāte vadīt šādas pārmaiņas un kā tā veicināma, ir jautājums, kuru nepieciešams aktualizēt dažādos institucionālajos līmeņos.

Kristīne Upesleja ir latviete, kuras mītnes pilsēta šobrīd ir Losandželosa, ASV. Viņa ir konsultāciju uzņēmuma “MADISONS - Innovative materials” dibinātāja un prezidente, pedagoģe, pētniece, kuratore un konsultante. Kristīnes Upeslejas interese par materiālu daudzveidību radusies vairāk kā pirms divdesmit gadiem, strādājot par kostīmu dizaineri Berlīnē. Viņa ir izveidojusi un vada Inovatīvo tekstilizstrādājumu un materiālu departamentu Modes dizaina un tirdzniecības institūtā Losandželosā (FIDM / Fashion Institute of Design & Merchandising). Kristīnes klientu un sadarbības partneru vidū ir tādi zīmoli kā Hugo Boss, Adidas, Patagonia, Lenzing, Guess, Michael Schmidt un Reformation. Pašlaik viņa ir asociētā profesore ArtCenter Dizaina koledžā Pasadenā un uzstājās ar lekcijām ASV un citur pasaulē.

Ekonila audums. (Foto: Publicitātes foto)

Aktuālākās tendences materiālu izmantošanā modes un dizaina industrijās līdz ar Eiropas Zaļā kursa iniciatīvu ir kļuvušas par neizbēgamu tēmu gan mazo, gan lielo uzņēmumu dienas kārtībā. Modes industrija ir viens no lielākajiem spēlētājiem jautājumos par ilgtspējīgiem un videi draudzīgiem risinājumiem nākotnē. Tekstiliju ražošana un tās blakusprodukti veido ap 10% no CO2 piesārņojuma, apmēram 85-87% apģērbu nonāk izgāztuvēs, tikai 1% tiek pārstrādāts un nonāk apritē jaunu apģērbu veidā. Līdzatbildība gulstas gan uz ražotāju, gan patērētāju pleciem, tāpēc svarīgi saprast, kādi ir tie soļi, kas visiem kopā veicami apkārtējās vides aizsardzībai.

Iepriekšēja reģistrācija ir obligāta. Reģistrācijas saite šeit.

Vēl portālā

Tīrīšanas līdzekļi ar grādiem: kā saimniecībā praktiski izmantot degvīnu un balto rumu 1
Māksliniece Amalija Andersone neskaitāmas reizes dzirdējusi jautājumu: "Kad beidzot tu atradīsi normālu darbu?"
Dace Fogele: "Es neticētu, ja vien pati nebūtu tam izgājusi cauri"
Pievienot komentāru