Galvenā favorīte Kamila Valijeva Pekinas olimpiskajās samierinājās ar ceturto vietu, paliekot bez medaļas. (Foto: Richard Ellis/UPI/Shutterstock/ Vida Press)

Pusotru gadu pēc skandāla nepilngadīgā daiļslidotāja Vaļijeva atzīst vainu dopinga lietošanā

Sporta zvaigznes
2023. gada 18. septembrī 15:13 2023. gada 18. septembrī 15:13
  Jauns.lv
2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs jaunā krievu daiļslidotāja Kamila Vaļijeva, kurai tolaik bija 15 gadi, tika atzīta par vainīgu dopinga lietošanā. Sportiste cīnījās līdz galam, taču šķiet, ka viņas spēki ir izsīkuši. Daiļslidotāju gaida tiesas sēde Lozannā, Šveicē. Gaidot šo notikumu, Vaļijeva nāca klajā ar paziņojumu, kas varētu mainīt viņas karjeru uz visiem laikiem.

Šobrīd 17 gadu vecumu sasniegušās Kamilas gaužās asaras, viņas mēģinājumus izvairīties no saskarsmes ar pasaules mediju pārstāvjiem un tam sekojošie skandāli palikuši atmiņā visiem, kas sekoja līdzi 2022. gada Ziemas olimpiskajām spēlēm. Toreiz 15 gadus veco daiļslidotāju no skandalozās treneres Eteri Tutberidzes komandas turēja aizdomās par aizliegta preparāta trimetazidīna lietošanu. Tas tika konstatēts 2021. gada 25. decembra veiktajā analīžu paraugā, bet testa rezultāti tika publiskoti tikai 2022. gada februārī, tieši Pekinas olimpisko spēļu laikā. Zīmīgi, ka Vaļijeva jau bija izcīnījusi zelta medaļu komandu sacensībās.

Arī treneres Tutberidzes vēsā un pat agresīvā attieksme pret emocionālu spriedzi izturēt nespējošo pusaudzi satrieca daudzus, ieskaitot Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidentu Tomasu Bahu. Pēc tam tika pieņemts lēmums par vecuma cenza paaugstināšanu daiļslidošanas sacensībās olimpiskajās spēlēs. Tagad tas ir 17 gadi.

Līdz šim laikam turpinās Kamilas lietas izmeklēšana, ziņo “Express Gazeta”. Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) 26., 27. un 28. septembrī Lozannā rīkos tiesas sēdes. Ar videokonferences starpniecību tiks uzklausīti arī Krievijas Antidopinga aģentūras pārstāvji. Vaļijeva šajās sēdēs klātienē nepiedalīsies, bet liecinās, izmantojot videokonferenci.

CAS sēžu priekšvakarā Kamila Vaļijeva spēra riskantu soli. Sportiste oficiāli atzina dopinga klātbūtnes faktu savā organismā, taču lūdza uzskatīt pārkāpumu par netīšu. Kamila uzskata, ka viņas diskvalifikācijai būtu jāattiecas tikai uz dopinga parauga ņemšanas datumu - 2021. gada 25. decembri. Vaļijeva arī pieprasa atgriezt viņai 2021. gada Krievijas čempiones titulu. Ja CAS oficiāli atzīs Kamilas vainu, viņa piekrīt divu gadu diskvalifikācijai bez rezultātu anulēšanas.

Iepriekšējā versija, kā Vaļijevas ķermenī nonāca aizliegtais medikaments, bija saistīts ar viņas vectēvu, kad viņa netīšām esot padzērusies no tās pašas glāzes, kurā bija vectēva sirds medikamenti.

"Viņas arguments bija tāds, ka aizliegtā viela bijusi viņas vectēva zālēs," teica 2022. gada februārī vēstīja Starptautiskās Olimpiskās komitejas pārstāvis Deniss Osvalds.

Saistītās ziņas

Krievija tiek brīdināta, kas notiks, ja tiks novilcināta daiļslidošanas zvaigznes Vaļijevas dopinga lieta
Dopinga lietošanā pieķertā Vaļijeva neiztur spriedzi un paliek bez medaļas, par ledus karalieni tiek kronēta Ščerbakova 1
Dimantu slīpētāja: krievu daiļslidošanas trenerei jau trešā pusaudze šosezon sasniedz neticamus rezultātus. VIDEO 5

Tikmēr otra procesa puse, ko pārstāv Starptautiskā Slidošanas savienība (ISU), no CAS pieprasa četru gadu diskvalifikāciju vai divu gadu diskvalifikāciju, sākot no 2021. gada 25. decembra, kā to pieprasa Vaļijeva, bet ar visu sportistes rezultātu anulēšanu no šī datuma.

Jāatzīmē, ka Pasaules Antidopinga aģentūra (WADA) ir pilnībā savu kolēģu no ISU pusē. Organizācijas ieskatā Vaļijevu vajadzētu atstādināt no sacensībām uz četriem gadiem. Ņemot vērā visas iepriekšējās starptautisko aģentūru darbības pret Kamilu, viņas izredzes tikt attaisnotai ir gandrīz nulle. Maz ticams, ka komitejas piekritīs apsūdzētās prasībām, jo Vaļijeva ir atzinusi savu vainu.

Citi šobrīd lasa

Daži sajutīs jaunas vēsmas attiecībās - horoskops visām zodiaka zīmēm no 22.07. līdz 28.07.
ASV uz robežas ar Ukrainu izvietojušas stratēģiskos bumbvedējus
VIDEO: uzlaužot kravas auto piekabes grīdu, Lietuvā aiztur 410 kilogramus hašiša 1
Pievienot komentāru