Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā: Maskavā atvadās no Krievijas agresijas pretinieka Alekseja Navaļnija 18

Pasaulē
2023. gada 25. oktobrī 10:33 2023. gada 25. oktobrī 10:33 | Papildināts, 16. februārī 04:41
 
Ziņu
nodaļa
| Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Iepriekšējās teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit un šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Jūras spēki stāsta par neparastu gadījumu ar Krievijas kuģiem netālu no Bosfora šauruma 23:51

Ukrainas Jūras spēku spīkers Dmitrijs Pletenčuks pastāstījis par interesantu incidentu, kas noticis ar Krievijas kuģiem netālu no Bosfora šauruma Melnajā jūrā.

"Nesen notika interesants gadījums, kad viņi ar divām kuģu vienībām devās savu kuģu pavadībā no Bosforas, tas nav bieži, reizi mēnesī, bet vienā brīdī apgriezās un devās atpakaļ. Kā dēļ to pagaidām pateikt ir grūti, iespējams, saņēma informāciju par briesmām," viņš klāstīja.

Pēc spīkera teiktā, kļuva neparasti, ka šie kuģi bija spiesti pārvietoties gar Turcijas Republikas teritoriju, "faktiski slēpjoties tās teritoriālajos ūdeņos".

"Tas ir, nevis īsāks maršruts, nevis tas, kuru viņi parasti izmanto, bet viņi iznāca no jūras un izklīda pa nostūriem," viņš norādīja.

Pletenčuks piebilda, ka šī situācija liecina, ka "tendence mums ir pozitīva".

  Tusks: Putina izteikumi ir jāuztver nopietni, Eiropai jābūt gatavai 23:25

Krievijas diktatora Vladimira Putina agresīvā retorika un "paziņojumi" ir jāuztver nopietni, "Onet" citē Polijas premjerministru Donaldu Tusku.

"Ne tikai agresīvā retorika, bet arī Putina paziņotie lēmumi - palielināt Krievijas pašpietiekamību, ekonomikas pārcelšana uz militārām sliedēm, armijas modernizēšana - tas viss jāuztver pilnīgi nopietni," sacīja Tusks.

Kā skaidroja Polijas premjerministrs, Eiropai jāsaprot, ka "bruņošanās sacensība", ko Krievija uzspiež pasaulei, uzliek Rietumiem pienākumu mosties un no militārā viedokļa sagatavoties iespējamiem draudiem.

"Eiropas Savienībai ir jāpieņem lēmumi, kas līdzsvaro Krievijas militāro potenciālu un padarīs Eiropu gatavu sliktiem scenārijiem," piebilda Tusks.

  Ukrainas helikopters lido ārkārtīgi zemā augstumā 23:14

"Zemāk lidot vienkārši nav iespējams".

Sauszemes atbalsta aviācija kaujas misiju laikā ir spiesta lidot pēc iespējas zemāk, lai izvairītos no MANPAD uzbrukumiem.

 

  Vēl pieci bērni atgriezti mājās no krievu okupētajām Ukrainas teritorijām 22:50

Atgrieztas divas meitenes un trīs zēni vecumā no 4 līdz 16 gadiem. Viņu vidū viens bērns ir bārenis. Tagad viņi ir drošībā, un ar viņiem strādā psihologi un ārsti.

 

  Francijas premjerministrs skaidro, kāpēc Ukrainā ir nepieciešamas ārvalstu militārpersonas 22:27

Francija var nosūtīt savus militāros spēkus uz Ukrainu, jo īpaši, lai patrulētu pie robežām un apmācītu Ukrainas militārpersonas, to "Public Senat" paziņojis Francijas premjerministrs Gabriels Atāls.

"Esmu pilnīgi pārliecināts, ka neviens nespēs samierināties ar Krievijas uzvaras perspektīvu šajā karā, jo aiz Ukrainas stāvam mēs,” sacīja Attāls.

Viņš uzsvēra, ka Krievija ir mainījusi savu nostāju.

"Viņas nostāja ir sastingusi gan šī konflikta kontekstā, gan pret mums, Franciju un tās sabiedrotajiem, izplatot nepatiesu informāciju, lai mūs apmānītu, vai kiberuzbrukumiem," sacīja premjers.

Viņš brīdināja, ka realitāte ir tāda, ka Krievija rada tiešus un tūlītējus draudus Francijai visos līmeņos.

"Runājot par franču karavīriem (Ukrainā - red.), mēs varam runāt arī par karavīriem, kas iesaistīti mācībās, sauszemes pretgaisa aizsardzībā vai noteikta skaita robežu aizsardzībā," sacīja Atāls.

Runājot par jautājumu par sauszemes karaspēka nosūtīšanu uz Ukrainu, Atāls atgādināja, ka konferencē par Ukrainu, kurā piedalījās 27 ES dalībvalstis, tika secināts, ka nepieciešams "iet tālāk jautājumā par militārā aprīkojuma piegādes iespējām Ukrainai".

"Šādos apstākļos prezidentam tiek uzdoti jautājumi. Viņam jautā, vai ir perspektīvas, ko viņš principā varētu izslēgt. Ņemot vērā visu, ko tikko teicu, un Krievijas nostājas maiņu, vai prezidents var atbildīgi pateikt, ka viņš principiāli izslēdz noteiktas perspektīvas? Es tā nedomāju," viņš paziņoja.

  Bulgārija tuvāko dienu laikā uz Ukrainu nosūtīs 100 BTR bruņutransportierus 22:09

Ar šādu vēstījumu klajā nācis Bulgārijas aizsardzības ministrs Todors Tagarevs.

 

  Ķīna paskaidrojusi, kāpēc sūta sūtni uz Ukrainu, ES un Krieviju 21:54

Ķīna sūta īpašo sūtni Li Hui uz Ukrainu, ES valstīm un Krieviju, lai it kā sagatavotos miera sarunām, atsaucoties uz Ķīnas Ārlietu ministrijas spīkeru Mao Ningu, kuru citēja Global Times.

Viņa sacīja, ka Krievijas ilgstošais karš pret Ukrainu "neatbilst starptautiskās sabiedrības vispārējām interesēm".

Ārlietu ministrijas spīkere piebilda, ka Ķīna ir gatava sadarboties, lai izbeigtu "konfliktu" un veicinātu tā politisko noregulējumu. Vienlaikus Mao Ninga nodēvēja karu par "Ukrainas krīzi".

"Šīs atspoles diplomātijas kārtas galvenais mērķis ir panākt vienprātību, lai izbeigtu konfliktu un pavērtu ceļu miera sarunām, un Ķīna ir gatava turpināt pildīt savu lomu un dot vairāk gudrības politiskajā noregulējumā," teica ārlietu ministrijas pārstāve.

  "Bloomberg" aprakstījis iespējamo scenāriju Ukrainas rīcībai frontē tuvāko sešu mēnešu laikā 21:35

Ukraina, visticamāk, centīsies noturēt frontes līniju pēc iespējas ilgāk līdz 2024. gada otrajai pusei. Tad Kijiva var saņemt iznīcinātājus F-16, un vajadzētu palielināties Rietumu munīcijas ražošanai, vēsta "Bloomberg".

"Tas ļautu Kijivai plānot vēl vienu iespējamu pretuzbrukumu 2025. gadā," teikts rakstā.

Tajā pašā laikā, pēc "Bloomberg" citētā NATO militārās komitejas vadītāja Roba Bauera teiktā, "liela ofensīva joprojām būs Kremļa problēma", jo, neskatoties uz Ukrainas resursu trūkumu, Krievijai būs nepieciešams daudz vairāk karavīru, kā arī smagie tanki un transportlīdzekļi ofensīvas uzsākšanai.

"Putinam ir vairāk artilērijas, viņam ir iespēja katru mēnesi nomainīt noteiktu skaitu raķešu, kuras viņš izmanto, bet viņam nav izdevies pilnībā palielināt, piemēram, tanku un bruņutehnikas skaitu," sacīja Bauers.

Viņš arī norādīja uz nesenajiem pierādījumiem par Krievijas ievērojamiem zaudējumiem karā.

"Attiecība 1:7 nozīmē, ka viņam (Putinam - red.) būs nepieciešams daudz spēka, lai uzvarētu ukraiņus," piebilda admirālis.

 

  Somija neiebilst, ja Ukraina dos triecienus Krievijas teritorijā 21:16

Somija neiebildīs, ja Ukraina izmantos savus ieročus, lai dotu triecienus militārajiem objektiem Krievijas teritorijā, tā paziņojusi valsts Aizsardzības ministrija.

 

  Piedņestras palīdzības saucieni Maskavai ir daļa no Krievijas hibrīdkara 20:49

Moldovas Ārlietu ministrija norāda, ka Piedņestras palīdzības saucieni Maskavai ir daļa no Krievijas hibrīdkara.

Ministrija norāda, ka "tas noteikti ir hibrīdkara elements. Šādi paziņojumi bija, ir un, iespējams, arī būs - paziņojumi, kas veicinās satraukuma pieaugumu Moldovā."

 

  Putina uzruna rādīta arī Krievijas pilsētu ielās 20:24

Krievijas pilsētu ielās tika pārraidīta diktatora Vladimira Putina uzruna Federālajai asamblejai. Video filmējis kāds automašīnas pasažieris Tjumeņā.

 

  Partizāni Čkalovskas lidlaukā pamanījuši Krievijas "Pantsir S-1" 20:15

Kustības "Atesh" partizāni Čkalovskas lidlaukā atklāja Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu "Pantsir S-1". Krievu tehnikas atrašanās vietu viņiem izdevies fiksēt video.

"Pēdējā laikā mūsu aģenti aktīvi nodarbojas ar lidlauku izlūkošanu Krievijas Federācijas teritorijā. Šoreiz mūsu mērķis bija Čkalovskas lidlauks Maskavas apgabala Ščolkovas pilsētā," raksta partizāni.

Kā atzīmēja "Atesh", šis lidlauks ir galvenais Krievijas gaisa spēku 1. klases lidlauks, kurā atrodas 8. speciālās aviācijas divīzijas komanda.

"Zīmīgi, ka šis objekts tiek īpaši rūpīgi apsargāts ar daudzām patruļām un posteņiem, kā arī pretgaisa aizsardzības sistēmu "Pantsir S-1"," informē aģenti.

 

  Sirskis Donbasā: galvenais uzdevums ir saglabāt pozīcijas un atjaunot zaudētās pozīcijas 19:48

Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieks Oleksandrs Sirskis, atrodoties Donbasā, nosauca galvenos uzdevumus, ar kuriem tagad saskaras Ukrainas aizsardzības spēki.

"Mans galvenais uzdevums ir efektīvi izmantot mūsu vienību ieroču un militārās tehnikas kaujas spējas, lai radītu ienaidniekam maksimālus zaudējumus un iznīcinātu ievērojamu daļu viņa artilērijas un bruņutehnikas, noturētu savas pozīcijas un atjaunot stāvokli tur, kurā mēs atkāpāmies," viņš teica.

Protams, kā atzīmēja ģenerālis, lai stiprinātu aizsardzību galvenajos virzienos, ir pareizi jāsadala rezerves.

"Strādājot ar brigāžu komandieriem, galveno uzmanību pievēršu tam, kā organizēts darbs pretinieka uguns sakāves vadības punktos, pieņemto lēmumu savlaicīgumam un adekvātumam atbilstoši izveidojušamies apstākļiem un pastāvīgas mijiedarbības uzturēšanai starp vienībām un apakšvienībām," piebilda Sirskis.

 

  Krievijas karavīrs izdara pašnāvību, izmantojot rokas granātu (18+) 19:24

Krievijas karavīrs izdara pašnāvību, izmantojot rokas granātu pēc neveiksmīga uzbrukuma Ukrainas pozīcijām. Šādos video, ar kuriem regulāri dalās Ukrainas dronu operatori, ir attēlota Krievijas karaspēka morāle, kas iesaistīts bēdīgi slavenajos "gaļas viļņu uzbrukumos". 

 

  Vašingtona: ASV seko situācijai Piedņestrā 19:08

ASV varasiestādes rūpīgi seko līdzi situācijai Moldovas separātiskajā Piedņestras reģionā, kas nule vērsies pēc palīdzības pie Krievijas, pavēstīja ASV Valsts departamenta preses sekretārs Metjū Millers.

"Ņemot vērā Krievijas arvien agresīvāko lomu Eiropā, mēs rūpīgi sekojam līdzi tās darbībām Piedņestrā un visai situācijai kopumā," Millera teikto citē raidsabiedrība "Amerikas Balss".

ASV atbalsta Moldovas suverenitāti un teritoriālo vienotību tās starptautiski atzītajās robežās, uzsvēra Valsts departamenta pārstāvis.

  Kažociņš: mums jābūt gataviem pastiprinātiem hibrīduzbrukumiem no Krievijas puses 18:54

Kažociņš piekrīt no SAB 2023.gada darbības pārskata izrietošajam secinājumam, ka Latvijai ir jākļūst uzmanīgākai pret Krievijas centieniem ietekmēt mūsu informatīvo telpu. Īpaši, ja Krievijai sāks iet slikti Ukrainā, tā varētu mēģināt kaut ko darīt arī mūsu reģionā, jo "mēs esam ievainojami", uzskata bijušais SAB vadītājs, atgādinot, ka no Kremļa viedokļa Latvija ir vissvarīgākā no Baltijas valstīm, jo, ja Latviju var kontrolēt militāri vai politiski, Lietuvā un Igaunijā ir daudz sarežģītāki apstākļi. Vairāk lasi šeit.

  "Mēs varam iegūt laiku!" Ukrainas bruņotie spēki skaidro, kā pavasarīgie laikapstākļi ietekmēs kaujas 18:30

Pavasarīgie laikapstākļi var mainīt situāciju frontē, bremzējot smagās tehnikas kustību. Šis laiks varētu nākt par labu Ukrainas aizstāvjiem, norādījis Austrumu spēku grupas spīkers Iļja Jevlašs.

"Protams, šobrīd, iestājoties pavasarim, var celties arī gruntsūdeņi. Protams, tas novedīs arī pie ierakumu applūšanas. Tas ir papildu pozīciju aprīkojums uz zemes. Šo laiku var vinnēt un izmantot mūsu labā, jo pretiniekam būs diezgan sarežģīti noteiktu laiku veikt uzbrukuma darbības tieši ar smago tehniku, tankiem, kaujas bruņumašīnām utt.," viņš teica.

Spīkers norādīja, ka Ukrainas karavīri iegūto laiku var izmantot savu nocietinājumu tālākai aprīkošanai, jo Aizsardzības spēki šobrīd atrodas stratēģiskajā aizsardzībā.

"Mūsu galvenais uzdevums ir izsmelt ienaidnieka potenciālu visos tā virzienos. Tieši šo laiku var produktīvi un efektīvi izmantot mūsu labā," piebilda Jevlašs.

  Sočos avarē Krievijas pretgaisa raķešu sistēma "Pantsir S-1" 18:12

Novērošanas kameru video redzams, ka, nesavaldot transportlīdzkeli un nesamazinot ātrumu, līkumā apgāžas pretgaisa raķešu sistēma "Pantsir S-1", kas devās policijas patruļu mašīnu eskortā. Zīmīgi, ka šī avārija varēja beigties daudz traģiskāk un militārais transportlīdzeklis varēja uzgāzties virsū pretējā virzienā braucošajam auto.

 

  Jusovs par uzbrukumu krieviem Oleņivkā: plānots darbs un labi izpildīta operācija 17:47

Mūsu militārpersonu trieciens pret krievu pulcēšanās vietu Oleņivkā, Doneckas apgabalā, bija labi izpildīta operācija, to raidījuma "Svoboda. Utro" ēterā ziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (HUR) pārstāvis Andrejs Jusovs.

Jusovs norādīja, ka šis nebija pirmais šāds trieciens. Viņš paziņoja par analoģiskām operācijām arī nākotnē.

"Tas ir Ukrainas drošības un aizsardzības spēku plānots darbs un pieejamo līdzekļu efektīva izmantošana. Izlūkošana uz vietas, militārā izlūkošana strādā, lai apzinātu vietas, kur ir koncentrēts ienaidnieks, dzīvais spēks un tehnika. Šajā situācijā lieliski nostrādāta operācija, opereatīvi izmantota informācija un dots ievērojams trieciens ienaidniekam," skaidroja Jusovs.

Atbildot uz jautājumu, kur izlūkdienesti saņem datus par krievu pulcēšanos jeb plānotajiem formējumiem, Jusovs atbildēja, ka tam ir kombinēta vēstur. Pēc viņa teiktā, informācija tiek iegūta no vairākiem avotiem, lai varētu pārbaudīt, vai tā atbilst patiesībai.

  Krievi vēlas ieņemt Čašivjaru, notiek kaujas Ivanivskē un Bohdanivkā, ziņo Ukrainas bruņotie spēki 17:29

Okupācijas spēki vēlas ieņemt Časivjaras pilsētu Doneckas apgabalā. Ivanivskas un Bohdanivkas apdzīvotajos punktos notiek kaujas, atklāj Austrumu spēku grupas spīkers Iļja Jevlašs.

"Bahmutas virzienā ienaidnieks uzbrūk, bāžas Ivanivskes un Bohdanivkas apdzīvoto punktu rajonos. Ienaidnieks jau veic kaujas darbības pilsētas iekšienē. Tas aktīvi savelk uz turieni rezerves un smago tehniku. Tas uzbrūk ar bezpilota lidaparātiem," viņš atzīmēja.

Jevlašs piebilda, ka Ukrainas spēki bremzē ienaidnieka virzību.

Pēc viņa teiktā, iebrucēji vēlas attīstīt ofensīvu pret Časivjaru un to sagrābt.

Krievi vēlas ieņemt Čašivjaru, notiek kaujas Ivanivskē un Bohdanivkā, - Ukrainas bruņotie spēki

Pēc Jevlaša teiktā, netālu no Časivjaras tika uzcelti nocietinājumi un vairāki aizsardzības apļi. Draudīgajos virzienos tika ierīkoti arī mīnu lauki gan prettanku, gan pretkājnieku.


Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Citi šobrīd lasa

Bijusī "Playboy" modele vairs neuzdrošinās iziet no mājām — iemesls visnotaļ kutelīgs 1
FOTO: draugu, radu un kolēģu lokā reperis Gustavo prezentē savu autobiogrāfiju
Skandālu izraisījusī dziedātāja LP ar karodziņu pie krūtīm atvainojas ukraiņiem: "Es jūs mīlu un atbalstu" 2
Skatīt visus komentārus