Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Rūsiņš Rozīte. Literāta klusā daba. 1968. (Foto: Publicitātes foto)

 

Pirmais skatuves minimālists. Mākslas muzejā būs skatāma Rūsiņa Rozītes darbu izstāde

Kultūra
2023. gada 31. jūlijā 14:08 2023. gada 31. jūlijā 14:08
  Jauns.lv / LETA
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā no 4.augusta līdz nākamā gada 7.janvārim būs skatāma Rūsiņa Rozītes darbu izstāde. Rozītes radošā daudzpusība aptvēra grafiku, glezniecību, grāmatu ilustrācijas, scenogrāfiju.

Viņa izglītība sākās Jaņa Rozentāla Mākslas skolā pie pasniedzēja Edgara Iltnera, turpinājās Mākslas akadēmijā stājās Glezniecības nodaļā, bet tad viņš nokļuva pie grafiķiem, tomēr glezniecību uzskatīja par prioritāru. informē muzeja pārstāve Nataļja Sujunšalijeva.

Rūsiņš Rozīte 20. gadsimta 70. gados. (Foto: Publicitātes foto)
Rūsiņš Rozīte. Vasaras prakse. Skice. 1966. gads. (Foto: Publicitātes foto)

Vēl pēdējā kursa students būdams, Rozīte atsaucas drauga, jaunā režisora Jura Strengas aicinājumam veidot skatuves noformējumu Mati Unta lugai "Kāda būsi, mana pasaule?", kas iestudēta 1967.gadā. Dailes teātrī mākslinieks radīja melnu skatuvi, baltu boksa ringa kvadrātu. Tāpat bija redzami noēvelēti balta koka krēsli.

Rūsiņš Rozīte. Klusā daba. 1975. (Foto: Publicitātes foto)
Rūsiņš Rozīte. Klusā daba. 1967. (Foto: Publicitātes foto)

Iestudējuma aktieri darbojās minimālisma telpā, režisors izrāžu laikā no skatītāju zāles komentēja notiekošo. Rozīte tiek uzskatīts par pirmo skatuves minimālistu. Pēcāk sekoja vēl trīs izrāžu noformējumi, bet tajās radošais risinājums saskārās ar mākslinieciskās padomes iebildumiem, un sekojošie kompromisi ne režisoram, ne māksliniekam gandarījumu nesniedza.

Rūsiņš Rozīte. Matemātika. Klusā daba. 1968. (Foto: Publicitātes foto)

Vēl portālā

"Svingeru" zvaigzne Jurijs Djakonovs mudina draudzeni aiziet uz randiņu ar citu vīrieti. Bet ne tāpēc, ka nemīlētu 1
Tavs personīgais stilists
"Normālā daudzbērnu ģimenē par egoistu izaugt nav iespējams!" Par ģimenes ikdienu stāsta Santa Pīlēna un Ansis Bogustovs
Pievienot komentāru