Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
KUMU mākslas muzejs ir viens no lielākajiem mākslas muzejiem Ziemeļeiropā. (Foto: Shutterstock)

No pludmales līdz laikmetīgajai mākslai – ko apskatīt brīvdienās Tallinā?

Kultūra
2023. gada 15. augustā 11:24 2023. gada 15. augustā 11:24
  Jauns.lv
Ko Igaunijas galvaspilsētā Tallinā apskatīt tiem, kam patīk vecpilsētas šarms, vai tiem, kuri meklē mūsdienīgu un radošu atpūtu? Stāsta Mārja Lorentsa (Maarja Loorents), muzeja “Fotografiska Tallinn” līdzdibinātāja.

Popularitāti iegūst radošie kvartāli


Līdzīgi kā Rīgā, arī Tallinā šobrīd atdzīvojas pilsētas apkaimes, kas attīstās par radošiem kvartāliem, piedāvājot dažādus jaunus konceptus koncertiem un citiem kultūras pasākumiem. Viens no piemēriem ir Telliskivi radošais kvartāls, kas dibināts 2007. gadā kādreizējā Baltijas dzelzceļa rūpnīcas vietā.

Tas atrodas tikai dažu minūšu gājienā no Tallinas vecpilsētas un ir kļuvis par vadošo alternatīvo un māksliniecisko apvidu pilsētā - pievilcīgs gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. Tajā atrodas radoši uzņēmumi, 30 veikali, restorāni, teātri, galerijas, vairākas konferenču un semināru telpas un ik gadu notiek gandrīz tūkstotis kultūras pasākumu. Viena no radošajām vietām ir centrs "Telliskivi Loomelinnak", kas apvieno dažādas mākslas institūcijas, darbnīcas un mākslinieku studijas. Ar aktuālajiem pasākumiem iespējams iepazīties šeit.

Mūsdienu laikmetīgās mākslas tendences

Tallina kā galamērķis būs interesants arī tiem, kuri vēlas iepazīt mūsdienu mākslas tendences un populāru mākslinieku izstādes, tāpēc plānā noteikti jāiekļauj muzeja “Fotografiska Tallinn” apmeklējums, kas arī atrodas Telliskivi kvartālā. Tas ir muzejs, kas izceļas ar neierastu fotogrāfiju kolekciju un pasaulslavenu mākslinieku izstādēm. Pašlaik muzejā iespējams apskatīt Lāslo Moholi-Nagi (László Moholy-Nagy) izstādi “Gaismas spēle”, godalgotās fotogrāfes Snežanas fon Bīdingenas-Dibas (Snezhana Von Büdingen-Dyba) romantisko izstādi „Tikšanās ar Sofiju”, kas ir fotostāsts par meiteni ar Dauna sindromu un viņas māti, un britu fotogrāfa Mailza Oldridža (Miles Aldrige) spilgto un krāsaino retrospekciju “Jaunava Marija. Lielveikali. Popkorns. Fotogrāfijas no 1999. līdz 2020. gadam”. Ar tuvākajiem pasākumiem un izstādēm iespējams iepazīties šeit. Turklāt muzeja pagalmā notiek koncerti un dažādi citi pasākumi. Savukārt vakaros uz jumta terases tiek rīkotas ballītes ar pilsētas labākajiem dīdžejiem. Programmu var atrast šeit. Laikmetīgās mākslas muzeji Tallinā kļūst arvien populārāki, un pilsētas ostas teritorijā maijā durvis vēris arī privātais muzejs “PoCo”. Tā izstādes apvieno dažādu laikmetu un vietu māksliniekus un tēmas, lai izgaismotu dažādās pieejas - no Ņujorkas popmākslas kustības aizsākumiem līdz pagrīdes mākslai PSRS. Muzejā iespējams apskatīt tādu mākslinieku darbus kā Endijs Vorhols, Džefs Kūns, Benksijs un citi. Ielūkoties “PoCo” piedāvājumā var šeit.

Vecpilsētas tradicionālais šarms  

Nevar aizmirst arī par vecpilsētas apmeklējumu, kas ir UNESCO Pasaules mantojuma objekts. Tajā redzamas vairākas senas ēkas un gotiskas baznīcas, to skaitā Niguliste jeb Sv. Nikolaja baznīca - viena no ievērojamākajiem vēsturiskajiem pieminekļiem Tallinā. Pēc restaurācijas baznīca kļuvusi par svarīgu kultūras centru, kurā izvietots vēsturisko mākslas darbu muzejs. Tajā apmeklētāji var apskatīt gleznas, skulptūras un citus mākslas darbus no viduslaikiem līdz pat mūsdienām. Savukārt, izmantojot liftu, iespējams nokļūt baznīcas tornī un apskatīt pilsētu no augšas. Plašāku informāciju par šo iespēju var atrast šeit.

Vecpilsētā noteikti jāapmeklē arī Igaunijas Vēstures muzejs. Tas atklās Igaunijas un tās iedzīvotāju stāstus, sniedzot dziļāku ieskatu valsts kultūrā un mantojumā. Muzejs piedāvā daudzveidīgas izstādes, kas aptver dažādas vēstures periodus un tematus, sākot no senlaikiem līdz mūsdienām. Tas ir veids, kā iepazīt Igaunijas bagāto vēsturi un iegūt lielisku izpratni par šīs valsts attīstību. Vairāk informācijas par muzeja piedāvājumu var atrast šeit.

Savukārt pastaigas attālumā no vecpilsētas atrodas vēl viens rajons – Noblessner piekrastes kvartāls, kurā atrodas KAI mākslas centrs, kas arī piedāvā dažādus kultūras pasākumus.

Parki un pludmale

Pilsētas apkārtnē esošie parki un jūras tuvums piedāvā teritorijas, kurās var atpūsties un baudīt brīnišķīgus skatus. Netālu no Tallinas līča atrodas Pirita parks un pludmale. Līdz tai var nokļūt pastaigājoties vai braucot ar divriteni pa Pirita promenādi, kas ir lieliska vieta pastaigām un piknikiem ar skatu uz jūru un mežu. Aktīvāka dzīvesveida piekritēji var iziet šķēršļu trasi, kas pieejama dažādiem vecumiem un sarežģītības pakāpēm. Savukārt, ja nav vēlmes doties garākā pastaigā līdz pludmalei, turpat vecpilsētas tuvumā iespējams apmeklēt Kadriorgas parku. Vasarā tiek piedāvātas bezmaksas ekskursijas, lai iepazītu plašo parku, pili un tā vēsturi, arī Kadriorgas mākslas muzeju. Turpat atrodas arī KUMU mākslas muzejs, kur līdz novembrim var apmeklēt izstādi “Caur tavu melno acu aizu”, kas iepazīstina ar bagātīgo sieviešu grafiķu mantojumu. Plašāka informācija par pasākumiem, kas notiks parkā, atrodama šeit.

Kultūras dzīve un mūzikas festivāli

Tallina ir pazīstama arī ar savu dzīvo kultūras ainu un festivāliem. Tā kā festivālu programma mainās, pirms došanās ceļā noteikti vērts izpētīt, vai brīvdienās gaidāmi kādi interesanti pasākumi, piemēram, mūzikas festivāli vai ielu mākslas izrādes. Tajā skaitā koncerti “Fotografiska Tallinn” piedāvā mūziķus no visas pasaules. Tuvākajā laikā gaidāms Donovans Kīts (Donovan Keith) (ASV) koncerts. Vairāk informācijas šeit.

Arī vietējie teātri un koncertzāles piedāvā plašu izklaides programmu. Piemēram, 19. augustā Tallinā gaidāms mākslinieka Noëp lielkoncerts, kas iepriekš viesojies arī Latvijā.

Saistītās ziņas

Par 16 miljardiem grasās izbūvēt tuneli starp Helsinkiem un Tallinu 15
Dzīve Rīgā ir 126.dārgākā pasaulē, pārspējot Tallinu un Viļņu
Cenu pētījums: kur pārtika ir lētāka - Latvijā, Igaunijā vai Lietuvā? 1

Vēl portālā

Olga un Kaspars Kambalas pārsteidz ar jaunumiem - viņi kļuvuši par vecvecākiem 1
Tavs personīgais stilists
"Normālā daudzbērnu ģimenē par egoistu izaugt nav iespējams!" Par ģimenes ikdienu stāsta Santa Pīlēna un Ansis Bogustovs
Pievienot komentāru