ASV finansists Alens Stenfords atzīts par vainīgu Ponci shēmā

Pasaulē
2012. gada 7. martā 13:29 2012. gada 7. martā 13:29
 
ASV zvērināto tiesa Teksasas štatā otrdien atzina finansistu Alenu Stenfordu par vainīgu Ponci shēmā septiņu miljardu ASV dolāru apmērā.

Stenfords tika atzīts par vainīgu 13 no 14 apsūdzībām, kas viņam izvirzītas par krāpšanu, noziedzīgu sazvērestību, naudas atmazgāšanu un tiesvedības traucēšanu. Maksimālais sods par katru no šīm apsūdzībām ir cietumsods no pieciem līdz 20 gadiem. Soda piespriešanas laiks vēl nav noteikts.

Šis zvērināto lēmums dos gandarījumu, bet maz finansiāla labuma 30 tūkstošiem investoru no vairāk nekā 100 valstīm, kas bija ieguldījuši naudu viņa uzņēmumā "Stanford International Bank". Izmeklētāji nav spējuši atrast 92% no astoņiem miljardiem ASV dolāru, kas it kā esot bijuši šīs bankas aktīvos un naudas rezervēs.

61 gadu vecais Stenfords pēdējos trīs gadus ir pavadījis apcietinājumā, ņemot vērā viņa aizbēgšanas risku.

Stenforda advokāti paziņoja reportieriem, ka pārsūdzēs tiesas lēmumu.  

Zvērinātie atzina Stenfordu par nevainīgu tikai otrajā apsūdzības punktā, kurā viņš bija apsūdzēts krāpšanā par biļešu iegādi uz Amerikas futbola Superkausa izcīņas spēlēm Antigvas banku regulatoram Lerojam Kingam.

ASV Vērtspapīru un biržu komisija 2009.gada februārī izvirzīja Stenfordam un diviem viņa firmas "Stanford Group Company" augsta ranga darbiniekiem civilapsūdzību krāpšanā vismaz astoņu miljardu ASV dolāru apmērā, pārdodot depozītsertifikātus un solot tiem pasakaini augstas procentu likmes un augstu drošības līmeni.  

Stenfords 2009.gada jūnijā padevās Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) pārstāvjiem Virdžīnijas štatā, kur viņš tika aizturēts savas draudzenes mājā, un jau nākamajā dienā federālajā tiesā Virdžīnijas štata Ričmondas pilsētā viņam tika izvirzītas apsūdzības liela mēroga krāpšanā un citos noziegumos.

Stenforda prāva aizkavējās pēc tam, kad viņš 2009.gada septembrī cietumā tika piekauts un pēc šī kautiņa viņam izveidojās atkarība no pretsāpju līdzekļiem un antidepresantiem. 2011.gada decembrī mediķi atzina, ka viņš var tikt tiesāts.

Stenfordam bija mājokļi gan ASV, gan Karību jūras valstīs. Viņa ārzonas banka "Stanford International Bank", kas izsniedza minētos sertifikātus, bija bāzējusies Antigvā un Barbudā.

ASV federālās iestādes 2009.gada februārī veica kratīšanu "Stanford Group Company" galvenajā birojā Hjūstonā un tās birojā Maiami. Pasākumus pret Stenforda uzņēmumiem ir veikušas arī Venecuēla, Peru, Panama, Ekvadora un Kolumbija.

FIB un citas iestādes arī mēģina noskaidrot, vai Stenfords ir iesaistīts naudas atmazgāšanā Meksikas narkotiku karteļa "Golfo" ("Līcis") labā. Meksikā šīs izmeklēšanas ietvaros ir aizturēta viena no viņa privātajām

lidmašīnām.

Stenfords ir ASV un Antigvas un Barbudas dubultpilsonis. Antigvā un Barbudā viņš bija lielākā laikraksta īpašnieks, vietējās komercbankas "Bank of Antigua" vadītājs un lielākais privātais darba devējs. 2006.gadā viņš kļuva par pirmo

amerikāni, kurš saņēmis bruņinieka titulu no Antigvas un Barbudas valdības.

Stenfords ir ziedojis miljoniem dolāru ASV politiķiem un ieguvis daudzu sporta zvaigžņu labvēlību.

Žurnāls "Forbes" 2006.gadā viņu atzina par 605.bagātāko cilvēku pasaulē ar 2,2 miljardu ASV dolāru lielu bagātību.

Stenfordam izvirzītās apsūdzības ir saistītas ar apjomīgāko augsta profila krāpšanas shēmu kopš skandalozās 50 miljardu ASV dolāru vērtās Volstrītas veterāna Bernarda Medofa finanšu piramīdas sabrukuma.


BNS

Citi šobrīd lasa

Rīga zem ūdens: kā izskatītos pasaule, kur izkusis viss ledus 1
Grieķija pāriet uz sešu dienu darba nedēļu 1
Vārves pagastā vīrietis nošauj zagli 6
Pievienot komentāru