REUTERS/SCANPIX

PVO publicējusi datus par 2019. gada biežākajiem nāves cēloņiem 1

Esi vesels
2020. gada 12. decembrī 06:17 2020. gada 12. decembrī 06:17
  Jauns.lv
Pasaules Veselības organizācija (PVO) 9.decembrī publicējusi datus par 10 galvenajiem nāves iemesliem pasaulē. Šie cēloņi izraisījuši 55% no 55,4 miljoniem nāves gadījumu visā pasaulē.

Kā norāda PVO, satraucoša tendence rāda, ka par galvenajiem nāves cēloņiem pasaulē ir kļuvušas neinfekciozas slimības, piemēram, vēzis un diabēts. Vēl pirms 20 gadiem aina bijusi citāda.

Neinfekciozās slimības nāves cēloņu top 10 tagad aizņem septiņas vietas, bet vēl 2000.gadā tās aizņēma tikai četras. 2019.gadā no šīm slimībām miruši 24,4 miljoni cilvēku jeb 44% no visiem uzskaitītajiem nāves gadījumiem.

Visbiežākais nāves iemesls pasaulē 2019.gadā bija sirdsslimības - tās sastādīja 16% no visiem nāves gadījumiem. Otrajā vietā ierindojas insults, bet trešajā - hroniskas obstruktīvās plaušu slimības.

Topā šogad iekļuvusi arī Alcheimera slimība un citas demences formas, kas īpaši raksturīgas sievietēm, un no 2000. līdz 2019. gadam par 70% pieaugusi mirstība no diabēta, kura upuri lielākoties ir vīrieši.

Jaunie dati parāda nepieciešamību pastiprināti koncentrēties uz sirds un asinsvadu, kā arī hronisku elpceļu slimību profilaksi un ārstēšanu, sacīja PVO ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss. "Šīs jaunās aplēses ir vēl viens atgādinājums, ka mums ātri jāpastiprina neinfekciozu slimību profilakse, diagnostika un ārstēšana," viņš sacīja.

Mirstība no infekcijas slimībām pēdējo 20 gadu laikā ir samazinājusies, taču joprojām ir izaicinājums valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem, teikts ziņojumā. HIV un AIDS kopš 2000.gada no 8. galvenā nāves cēloņa nokrities līdz 19.vietai, savukārt tuberkuloze nokritusies no 7. uz 13. vietu, tomēr tā joprojām laupa daudz dzīvību Āfrikā un Āzijas dienvidaustrumos.

Galvenie nāves iemesli pasaulē:

1. Išēmiskās sirds slimības

2. Insults

3. Hroniskas obstruktīvās plaušu slimības

4. Apakšējo elpceļu infekcijas

5. Jaundzimušo slimības

6. Trahejas, bronhu, plaušu vēzis

7. Alcheimera slimības un citas demences formas

8. Caureju izraisošas infekcijas

9. Cukura diabēts

10. Nieru slimības

Salīdzinot datus ar 2000.gadu secināms, ka vidējais mūža ilgums 19 gadu laikā pieaudzis par aptuveni 6 gadiem. 2019.gadā vidējais mūža ilgums pasaulē bijis 73 gadi, bet 2000.gadā - 67 gadi. Tomēr, kā norāda PVO, vidēji tikai pieci no šiem papildu gadiem tiek nodzīvoti pie labas veselības, jo pasaulē pieaug invaliditātes gadījumu skaits.

Citi šobrīd lasa

Ko darīt, ja sirds krūtīs pukst kā traka? Skaidro ģimenes ārste Iveta Feldmane
Mūziķis Ralfs Eilands noskaities uz Rīgas maratonu 3
Gudļevskis rāda varonību un saglabā Latvijai cerības uz ceturtdaļfinālu
Pievienot komentāru