Simptomi var sākumā arī neparādīties, gandrīz pusi cilvēku ar paaugstinātu asinsspiedienu atstājot par to neziņā. (Foto: AteroLip Rythmo )

Augsts asinsspiediens - kā to samazināt?

Esi vesels
8. februārī 09:00 2024. gada 8. februārī 09:00
  Reklāmas projekts
Vai nepieciešamība regulāri mērīt asinsspiedienu nav viena no tām pazīmēm, ar ko daudziem asociējas vecums? Tiešām, ar laiku paaugstināts vai zems asinsspiediens liek par sevi manīt - ar negaidītiem reiboņiem, galvassāpēm, nervozitāti un citiem simptomiem, bieži vien jau pusmūžā ievērojami sagandējot kvalitatīvas dzīves sajūtu. Taču simptomi var sākumā arī neparādīties, gandrīz pusi cilvēku ar paaugstinātu asinsspiedienu atstājot par to neziņā.

Sirds darba rezultāts

Ierasts sirdi salīdzināt ar “sūkni”, kas pumpē asinis. Šīs asins plūsmas spiedienu uz artēriju sieniņām sauc par asinsspiedienu – vienu no svarīgākajiem veselības rādītājiem. Asinsspiediens ir svarīgs lielums ne tikai sirds un asinsvadu sistēmas, bet visa organisma darbībai. Pamanāma asinsspiediena pazemināšanās vai paaugstināšanās var izraisīt dažādas problēmas sirdī, asinsvados, nervos – līdz pat izmaiņām, kas var novest pie insulta vai sirdstriekas.

Asinsspiediens atspoguļo sirds darba rezultātus – tās kontrakcijas un relaksāciju, parāda spēku un spiedienu, ar kuru sirds piegādā asinis svarīgiem orgāniem. Vesela cilvēka asinsspiediens atkarīgs no vecuma (ar gadiem samazinās audu elastība), dzimuma, diennakts laika (parasti tas samazinās naktī), kā arī no virknes ārējo faktoru: stresa, emocijām, fizisko aktivitāšu līmeņa, uztura, kofeīnu saturošu dzērienu (tējas, kafijas, enerģijas dzērienu) vai alkohola patēriņa u.c.

Ko nozīmē asinsspiediena rādītāji?

Asinsspiedienu raksturo divi rādītāji, ko nosaka ar asinsspiediena mērītāju:

 1. 1. sistoliskais asinsspiediens (augstākais skaitlis) norāda uz asinsspiediena līmeni, kad sirds sitieniem spēcīgi izspiež asinis asinsvados; tas ir asinsvadu sieniņu pretestības spēks asins plūsmai sirds muskuļa maksimālās saspiešanas brīdī;
 2. 2. diastoliskais asinsspiediens (zemākais skaitlis) norāda uz asinsspiediena līmeni jeb asins spiedienu uz artēriju sienām, kad sirds ir pilnībā atslābināta un asinis plūst atpakaļ uz sirdi.

Par optimālu asinsspiedienu pieaugušajiem uzskata to, ja augšējais spiediens ir 120 mm Hg un apakšējais spiediens ir 80 mm Hg. Asinsspiediens līdz 130/85 mm Hg tiek uzskatīts vēl par normālu, bet 130–139/85–89 mm Hg tagad pieņemts saukt par augsti normālu asinsspiedienu, bet, ja spiediens ir lielāks par 140/90 mm, tad tas jau būtu regulāri jākontrolē.

Kāpēc? Tāpēc, ka paaugstināts asinsspiediens skar aizvien jaunākus cilvēkus un ir kļuvis par vienu no biežāk sastopamām civilizācijas slimībām. Bieži vien sākumā noritot bez simptomiem, paaugstināts asinsspiediens ir sirds un asinsvadu slimību lielais riska faktors – ne velti to sauc par kluso slepkavu.

Vilkābele ir viens no visbiežāk lietotajiem augiem hipertensijas un aritmiju ārstēšanai. (Foto: AteroLip Rythmo )

Kas ir augsts asinsspiediens?

Augsts asinsspiediens jeb hipertensija ir stāvoklis, kad asinsspiediena līmenis asinsvados ir pastāvīgi paaugstināts, un to attiecina uz gadījumiem, kad asinsspiediena rādītāji sasniedz 140/90 mm Hg.

Augsts asinsspiediens var likt par sevi manīt ar virkni dažādiem simptomiem:

 • reiboņiem, troksni ausīs;
 • karstuma sajūtu sejā, sejas ādas apsārtumu;
 • galvassāpēm, spiediena sajūtu galvā;
 • trauksmi, bezmiegu, nervozitāti;
 • elpas trūkumu (bieži pat miera stāvoklī);
 • nogurumu, nespēku un enerģijas zudumu;
 • sirdsklauvēm, spiediena sajūtu vai sāpēm sirds apvidū;
 • atmiņas traucējumiem, uzmanības vai koncentrēšanās samazināšanos.

Kādas sekas var radīt augsts asinsspiediens?

Augsts asinsspiediens ir ļoti bīstams stāvoklis, jo rada papildu slodzi sirdij. Ilgstoša augsta asinsspiediena rezultātā sirds sieniņas kļūst biezākas, sirds pamazām izplešas un vairs nespēj veikt pietiekami efektīvi savas funkcijas – sarauties un sūknēt asinis.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO) aptuveni 46% pieaugušo ar hipertensiju nezina, ka viņiem ir šī slimība. Tikmēr daudzi pētījumi apstiprina, ka vecumā no 40 līdz 89 gadiem, paaugstinoties sistoliskajam rādītājam par katriem 20 mm Hg vai diastoliskajam par katriem 10 mm Hg, divkāršojas mirstība gan no sirds išēmiskās slimības, gan no insulta. Atklāts, ka paaugstināts asinsspiediens ir koronārās sirds slimības, insulta, citu sirds un asinsvadu slimību, tostarp sirds mazspējas, kā arī demences riska faktors.

Vilkābele ir viens no visbiežāk lietotajiem augiem hipertensijas un aritmiju ārstēšanai. (Foto: AteroLip Rythmo )

Paaugstināta asinsspiediena labākais augs - vilkābele

Sirds veselības uzturēšanā augiem arī ir būtiska nozīme. Vilkābele ir viens no visbiežāk lietotajiem augiem hipertensijas un aritmiju ārstēšanai. Vilkābeles ziedi, ogas un lapas satur bioaktīvus saponīnīnus, flavonoīdus (piemēram, viteksīns, hiperozīds, rutīns), kas veicina arteriālā asinsspiediena pazemināšanos un antiaritmisku darbību.

Pieejamie vilkābeļu preparāti ir standartizēti, pamatojoties uz flavonoīdu un oligomēru procianidīna saturu, kam, tieši piemīt vazodilatējošā, inotropiskā un diurētiskā darbības. Pētījumi ir parādījuši, ka vilkābele ir vērtīga aterosklerozes, hipertensijas un sastrēguma sirds mazspējas ārstēšanā.

Kā vilkābele palīdz uzlabot sirds veselību?

 • Vilkābele paplašina asinsvadus, tādējādi samazinot asinsspiedienu un uzlabojot sirdsdarbību.
 • Vilkābele palielina asins plūsmu koronārajos asinsvados, nodrošinot sirdi ar nepieciešamajām vielām.
 • Vilkābele palīdz neitralizēt sirds spazmas un sāpes.
 • Vilkābele stiprina sirdi un asinsvadus.
 • Vilkābelei piemīt nomierinoša iedarbība, kas labvēlīgi ietekmē sirds darbu

Sirds pārslodzes mazināšanai un sirds spēcināšanai

Spēcināšanai un atbalstam īpaši noderīgs ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos-pharma radītais produkts AteroLip® Rythmo noderēs ikvienam, kuri vēlas spēcināt sirdi.

AteroLip® Rythmo sastāvā esošā vilkābele veicina normālu sirds un asinsvadu sistēmas darbību, piemīt sirds un asinsvadu veselībai noderīgas īpašības: palīdz normalizēt sirds ritmu, samazināt asinsspiedienu. Tiamīns veicina normālu sirds darbību.

AteroLip® Rythmo  piemērots pieaugušajiem sirdsdarbības uzlabošanai un spēcināšanai kā arī sirds slodzes mazināšanai. Rekomendējam AteroLip® Rythmo lietot kursa veidā. Ieteicamais kursa ilgums 6 mēneši, pēc nepieciešamības un konsultēšanās ar ārstu vai farmaceitu lietošanas kursu var atkārtot. Ieteicams lietot pa 1 kapsulai vienu reizi dienā ēdienreizes laikā. Īpaši izdevīga cena ražotāja internetveikalā www.lotos-pharma.com.

Citi šobrīd lasa

FOTO: "Lidl" atklājis savu 30. veikalu Latvijā; pirmais apmeklētājs rindā gaidījis kopš pusnakts 3
Skandālu izraisījusī dziedātāja LP ar karodziņu pie krūtīm atvainojas ukraiņiem: "Es jūs mīlu un atbalstu" 2
FOTO: Hermanis JRT atklāšanas pasākumā neskopojas ar komplimentiem: "Atjaunotā ēka ir mākslas darbs!" Smaida arī aktieri, bet kā tur izskatās?