Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Okupantu dronu uzbrukumā Kijivai nodarītā postaža (Foto: Sergei Chuzavkov / SOPA Images/Sipa USA/ Vida Press)

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas karš Ukrainā; okupanti veikuši līdz šim lielāko dronu uzlidojumu Kijivai 28

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Pasaulē
2022. gada 16. oktobrī 08:18 2022. gada 16. oktobrī 08:18 | Papildināts, 24. martā 23:08
  Jauns.lv
Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija īsteno iebrukumu Ukrainā. Kopš kara sākuma ar artilēriju un raķetēm apšaudītas vairākas Ukrainas pilsētas, ik dienu valstī bez mitas skanot trauksmes sirēnām. Bojāgājušo Ukrainas civiliedzīvotāju skaits mērāms vairākos tūkstošos, bet agresorvalsts Krievija ziņas par saviem zaudējumiem neatklāj. Kara dēļ pamest savas mājas un bēgļu gaitās doties nācies miljoniem ukraiņu.

Seko Jauns.lv teksta tiešraidei, lai par jaunākajiem notikumiem uzzinātu pirmais. Teksta tiešraides arhīvs skatāms šeit.

Krievijas agresija Ukrainā

  Kijivas apšaudīšana: Krievija mainījusi uzbrukuma taktiku 14:16

Krievija pirmdienas, 29. maija, uzbrukuma laikā Kijivai mainīja taktiku, mainot savu "ieradumu" pilsētu apšaudīt naktī. Šis maijā ir jau 16. trieciens Ukrainas galvaspilsētai.

Krievijas taktika triecienā 29. maija pēcpusdienā nepārprotami atšķīrās jau no ierastajiem nakts uzbrukumiem.

"Pēc ilglaicīgiem nakts uzbrukumiem, okupanti pilsētai uzbruka dienas laikā, kad lielākā daļa iedzīvotāju atradās darbā un ielās," sacīja Popko.

Viņš uzskata, ka tādējādi Krievijas karaspēks uzskatāmi demonstrē, ka ir vērsts uz civiliedzīvotāju iznīcināšanu.

  Krievi apšaudījuši Dņipropetrovskas apgabalu, ir mirušais un ievainotie 14:09

Krievijas iebrucēji 29. maijā apšaudīja Dņipropetrovskas apgabala Siņeļņikovskas rajona pilsētu Pokrovsku. Uzbrukuma rezultātā ir bojāgājušais un ievainotie, ziņo Dņipropetrovskas apgabala administrācijas vadītājs Sergejs Lisaks.

Ienaidnieka uzbrukuma dēļ viens cilvēks gāja bojā, vēl deviņi tika ievainoti. Viņu vidū ir 11 gadus vecs bērns.

Nopostīta arī privātmāja. Izcēlies ugunsgrēks, kuru glābēji jau nodzēsuši.

 

  Arvien vairāk migrantu cenšas šķērsot Polijas robežmūri ar Baltkrieviju 13:53

Lielākajai daļai no viņiem ir Krievijas vīzas.

Polijas robežsardze paziņojusi, ka 28.maijā robežu mēģinājuši šķērsot 148 nelegālie migranti.

Lielākā daļa no tiem bija no Pakistānas, Jemenas, Nepālas un Indijas.

 

  Belgorodas apgabalā no Ukrainas iekļuvušas vismaz 5 diversantu grupas 13:39

Kopš kara sākuma Belgorodas apgabalā no Ukrainas virziena iekļuvušas vismaz piecas diversijas un izlūkošanas grupas, paziņoja reģiona gubernators Vjačeslavs Gladkovs.

 

  Raķetes lidoja pa ballistisko trajektoriju. Ihnats atklāj uzbrukuma detaļas 13:27

Krievija uzbruka Ukrainai no ziemeļiem, iespējams, no "Iskander" operatīvi taktiskā kompleksa. Raķetes lidoja pa ballistisko trajektoriju, norāda Ukrainas Bruņoto spēku gaisa spēku spīkers Jurijs Ihnats.

"Tika izmantoti ieroči, raķetes, kas lido pa ballistisko trajektoriju, atlido diezgan ātri. Iepriekš tie bija "Iskanderi". Tie ir ar dažādām modifikācijām. "Iskander-M" ir ballistiskā raķete, un ir "Iskander-K", kas ir spārnotā raķete. Kāda veida ieroči tika izmantoti – ziņosim vēlāk," sacīja Ihnats.

Vienlaikus spīkers neizslēdza, ka krievi varētu izmantot pretgaisa raķetes S-300 un S-400, kas arī lido pa ballistisko trajektoriju. Pēc Ihnata teiktā, Krievija Kijivai uzbruka no ziemeļiem.

  Belgorodas apgabala pilsēta Šebekino atkal tiek apšaudīta 13:11

 

  Situācija Bahmutā: ienaidnieks mēģina pastiprināt vienības, bet uzbrukuma intensitāte ir samazinājusies 12:56

Krievu iebrucēji cenšas pastiprināt savas vienības Bahmutas virzienā, taču ienaidnieka uzbrukuma operāciju intensitāte ir ievērojami samazinājusies, norāda aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara.

"Ienaidnieka uzbrukuma operāciju intensitāte ir ievērojami samazinājusies, jo tas nomaina karaspēku no vāgneriešiem ar regulārām vienībām un mēģina stabilizēt aizsardzību šajā virzienā. Mūsu karaspēks ienaidniekam šo procesu ievērojami sarežģī," viņa rakstīja.

Tomēr artilērijas apšaudes intensitāte nesamazinās.

Tikmēr pašā Bahmutā "Vagner" grupējums izved savas vienības, un to vietā nāk regulārā armija. Tomēr Ukrainas karaspēks kontrolē pilsētas nomales dienvidrietumu daļā "Samaļot" rajonā.

Arī Bahmutas priekšpilsētas ziemeļos notiek ienaidnieka vienību nomaiņa.

Uz dienvidiem no pilsētas iebrucēji cenšas pastiprināties un veidot armijas vienības.

Tikmēr virzība flangos vakar un šorīt netiek veikta citu uzdevumu dēļ.

  ASV senatora Lindsija Grehema izteikumi Kijivā tikuši koriģēti 12:37

Senators Lindsijs Grehems, Kijivā tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, neteica, ka krievu nāve ir "labākais, kā mēs tērējam naudu".

Videoklips ticis montēts, raksta "Reuters".

 

  Doneckas "Šahtar" futbolisti uzvar kara ietekmētā Ukrainas čempionātā 12:22

Doneckas "Šahtar" futbola komanda svētdien izcīnīja savu 14. Ukrainas čempiones titulu.

Turnīrs sākās pērnā gada augustā, spītējot nemitīgiem Krievijas uzbrukumiem. Visas spēles notiek bez skatītāju klātbūtnes un, ieskanoties gaisa trauksmei, mači tiek apturēti, lai to dalībnieki var pagūt rast patvērumu.

 

  Kijivā uz ceļa nokritušas notriektas raķetes atlūzas 12:11

Gaisa aizsardzības spēki 29. maijā Kijivā notrieca Krievijas raķeti. Vienā no rajoniem uz ceļa uzkrita tās atlūzas, ziņo Kijivas mēru Vitālijs Kličko.

Pēc viņa teiktā, Obolonskas rajonā nokrita ienaidnieka raķetes fragmenti. Negadījuma rezultātā izcēlās ugunsgrēks.

"Glābšanas un ugunsdzēsēju dienesti dzēš raķešu fragmentus, kas uzliesmoja uz brauktuves Obolonskas rajonā," sacīja Kličko.

 

  Sprādzieni Kijivā, darbojas pretgaisa aizsardzība. Vairākos apgabalos izsludināta trauksme 11:50

Kijivā un vairākos citos reģionos izsludināta gaisa uzlidojuma trauksme. Iepriekš militārpersonas brīdināja par raķešu uzbrukuma draudiem.

Raķešu draudu līmenis ir ārkārtīgi augsts

Kā brīdināja operatīvā pavēlniecība "Dienvidi", uz plkst.10:00 Melnajā jūrā kaujas dežūrā jau atrodas trīs raķešnesēji - 2 virszemes, 1 zemūdens. To kopējā zalve sastāda līdz 20 "Kaļibr" raķetēm.

"Raķešu draudu līmenis ir ārkārtīgi augsts. Mēs novērojam situāciju, nekrītam panikā, reaģējam adekvāti un operatīvi. Ienaidnieks turpina spiedienu, mūsu pretestība pieaug," teikts vēstījumā.

Kijivā dzirdami sprādzieni

Pēc gaisa uzlidojuma trauksmes izsludināšanas Kijivas iedzīvotāji dzirdēja spēcīgu sprādzienu. Tam sekoja vēl vairāki sprādzieni.

  Ukrainas pretgaisa aizsardzība naktī iznīcinājusi 37 Krievijas raķetes un 29 trieciendronus 11:35

Ukrainas pretgaisa aizsardzība aizvadītajā naktī iznīcinājusi 37 Krievijas spārnotās raķetes un 29 trieciendronus, pirmdien pavēstījuši Ukrainas gaisa spēki.

"No plkst.0 līdz plkst.5 Krievijas okupanti uzbruka Ukrainas militārajiem un kritiski svarīgās infrastruktūras objektiem ar spārnotajām raķetēm un trieciendroniem," sacīts gaisa spēku paziņojumā.

 

  Atbildīgs par trīs cilvēku nāvi. Aizturēts deputāts, kurš uz Zaporižju koriģēja Krievijas raķetes 11:11

Ukrainas Drošības dienests aizturēja bijušo Zaporižjas pilsētas domes komunistu deputātu, kurš koriģēja Krievijas raķetes uz Zaporižju. Tā rezultātā trīs cilvēki gāja bojā.

Pēc viņa padoma, krievu iebrucēji aprīlī un maijā veica vairākus raķešu uzbrukumus pilsētai. Tad ienaidnieka apšaudes rezultātā tika nogalināti 3 vietējie iedzīvotāji. Tāpat sagrautas 30 privātmājas un cietis viens no novada rūpniecības uzņēmumiem.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka ienaidnieka rokaspuisis izrādījās dedzīgs komunisma piekritējs, kurš 2001. gadā saņēma 6 gadu cietumsodu par valsts apvērsuma plānošanu Ukrainā.

Pēc atbrīvošanas viņš pievienojās aizliegtās komunistiskās partijas vietējai šūniņai un 2015. gadā gandrīz pusgadu bija Zaporižjas pilsētas domes deputāts. Viņš bija arī aktīvs prokremlisko organizāciju "Padomju virsnieku savienība" un "Nemirstīgais pulks" biedrs.

 

  Sirskis apmeklējis karavīrus Limanas virzienā un izvirzījis uzdevumus nākotnes ofensīvai 11:04

Sauszemes spēku komandieris ģenerālpulkvedis Aleksandrs Sirskis apmeklēja karavīrus, kuri atrodas Limanas virzienā. Viņš pārrunāja situāciju frontē pirms gaidāmajām Ukrainas Bruņoto spēku uzbrukuma operācijām.

Sirskis norādīja, ka ukraiņu aizstāvji ieņem pozīcijas Limanas virzienā un neļauj iebrucējiem virzīties uz priekšu Belohirivkas, Spirnojes, Novoselivskes un Torskes apdzīvoto vietu rajonos.

 

  Krievi pie Melitopoles rok tranšejas un ar Kamaziem izved bojāto tehniku ​​un bojāgājušos 10:49

Krievu iebrucēji turpina būvēt aizsardzības līniju pie īslaicīgi ieņemtās Zaporižjas apgabala Melitopoles. Tranšejas ir tik lielas un dziļas, ka tur var paslēpt arī militāro tehniku, ziņo Melitopoles mērs Ivans Fjodorovs.

Krievijas karaspēks vienlaikus divās vietās aprīko tranšejas un slēptuves tehnikai un personālam. Proti:

  • Melitopoles apkaimē, aiz meža parka un tuberkulozes dispansera. Šeit ienaidnieks jau paguvis izrakt tranšejas. Tās, pēc Fjodorova domām, ir tik lielas, ka tajās var ietilpt gan ienaidnieka tehnika, gan masu kapi;
  • Bogatirskas mežniecības teritorijā iebrucēji slēpj arī tehniku un dzīvo spēku. Tikmēr ienaidnieks aktīvi iznīcina mežu, zāģē kokus, lai izveidotu zemnīcas un tranšejas.

Papildu pierādījums šādai gatavībai ir tas, ka Melitopoles un reģiona iedzīvotāji pēdējās dienās ir bijuši liecinieki militāro KamAZ kravas automašīnu kustībai, kas piekrauta ar koku stumbriem.

"Taču tie atpakaļ nebrauc tukšā - mašīnas pārvadā pilnīgi salauztu militāro aprīkojumu un savus divsimtos," saka Fjodorovs.

 

  Krievija uzbrukusi militāram objektam Hmeļņickas apgabalā 10:33

Krievijas armija naktī uz 29. maiju uzbruka Hmeļnickas apgabalam. Iebrucēji veikuši triecienu pa militāro objektu, ziņo Hmeļņickas apgabala administrācija.

"Naktī Krievijas karaspēks trāpīja mērķiem Hmeļņickas apgabalā. Viens no tiem - militārais," teikts ziņojumā.

Pēc provizoriskiem datiem, uzbrukuma rezultātā no ierindas izsisti 5 lidaparāti. Speciālisti sākuši skrejceļa atjaunošanu.

"Šobrīd turpinās ugunsgrēku lokalizācijas darbi degvielas un smērvielu noliktavās un kaujas materiālo vērtību glabāšanā," norāda administrācija.

  Ukraiņu meitenīte un viņas kaķēns pēc krievu okupantu raķešu uzbrukuma 10:19

 

  Aizvadītajā diennaktī Ukrainā likvidēti vēl 430 krievu iebrucēji 10:07

Krievijas karaspēka dzīvā spēka zaudējumi Ukrainā līdz pirmdienas rītam sasnieguši 207 030 karavīrus, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs. Saskaņā ar ģenerālštāba datiem diennakts laikā iznīcināti 430 iebrucēji.

  Dūmi nepalīdzēs: britu izlūkdienests skaidro Krimas tilta neaizsargātību 09:42

Krievijas militārā doktrīna piešķir lielu nozīmi maskēšanās lietošanai. Taču karā ar Ukrainu šī taktika izrādījās neefektīva, ziņo Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Krievija 24. maijā veica drošības mācības ap Krimas tiltu, kas savieno Krievijas pilsētu Kerču ar okupēto pussalu, teikts brīfingā. Tas ietvēra dūmu aizsega izveidi, lai daļēji maskētu tiltu.

Dūmu aizsegu izveidoja TDA-3 automobiļu dūmu ģeneratori, droši vien kodoldrošības, bioloģiskās un ķīmiskās aizsardzības karaspēka 28. brigādes.

Pēc britu izlūkdienesta datiem, Krievijas doktrīna dūmu izmantošanu uzskata par maskēšanās (kamuflāžas un apmāna) sastāvdaļu, kam tā piešķir lielu nozīmi.

"Tomēr praksē Krievijas maskēšanās parasti ir bijusi neefektīva karā Ukrainā, iespējams, tāpēc, ka trūkst spēcīgas centrālās plānošanas funkcijas un slikta zema līmeņa kaujas disciplīna," norāda Lielbritānijas aizsardzības ministrijā.

 

  Krievijas reģionos sāk nojaukt staļinisko represiju upuru pieminekļus 09:35

Irkutskas un Permas apgabalos varas iestādes nojauca 30. gados nošauto lietuviešu un poļu memoriālus. Tur bija īpaša Iekšlietu Tautas komisariāta (NKVD) zona, kur tika apglabāti ieslodzītie, kuriem izpildīja nāvessodu.

 

Karš Ukrainā sākās, Krievijas prezidentam Vladimirs Putins ceturtdien, 24. februārī, negaidīti sakot runu Krievijas televīzijā, paziņojot par "militāru operāciju" Ukrainā un aicinot Ukrainas armiju "'nolikt ieročus".

"Es esmu pieņēmis lēmumu par militāru operāciju," sacīja Putins neilgi pirms plkst.6 (plkst.5 pēc Latvijas laika). 

Viņš apgalvoja, ka operācijas mērķis ir civiliedzīvotāju aizsardzība un tā ir atbilde uz draudiem no Ukrainas puses. Putins piebilda, ka Krievijai nav mērķis okupēt Ukrainu un ka atbildība par asinsizliešanu gulstas uz Ukrainas '"režīmu".

Putins brīdināja pārējās valstis, ka jebkāds mēģinājums iejaukties Krievijas rīcībā novedīs pie "sekām, kādas tās nekad nav redzējušas".

Saistītās ziņas

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; 3
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; Ukraina un Krievija strādā pie vērienīgas gūstekņu apmaiņas 16
TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; aicina steidzami evakuēties no Donbasa 5

Citi šobrīd lasa

VIDEO: emociju "eksplozija" - kas notika uz Latvijas hokeja izlases soliņa pēc gūtajiem uzvaras vārtiem
VIDEO: kā par Latvijas hokejistu panākumu priecājās citvalstu komentētāji
VIDEO: lidostā izritina sarkano paklāju. Latvijas hokejisti pārved mājās bronzas medaļu
Skatīt visus komentārus